Wszelkie nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych kobiety powinny być jak najszybciej diagnozowane i leczone. Nieleczone dolegliwości mogą mieć bardzo poważne konsekwencje – oprócz dolegliwości bólowych czy problemów z miesiączkowaniem jest to bezpłodność!
Miesiączka – zbawienna powtarzalność
Narządy rodne kobiety objawiają swoją zdolność do przyjęcia nowego lokatora – płodu – poprzez regularne, comiesięczne cykle miesiączkowe. Są one najbardziej podstawowym objawem zdolności kobiety do rozrodu – oczywiście gdy są regularne, odpowiednio długie i obfite. Tym samym, jakiekolwiek rozbieżności pomiędzy dotychczasowym, prawidłowym cyklem, a tym trwającym obecnie, powinny być natychmiast konsultowane z ginekologiem, gdyż mogą świadczyć o nieprawidłowym stanie zdrowia kobiety w obrębie narządów rodnych, ale nie tylko.
Mięśniaki w macicy – niezłośliwe guzy
Macica to wór mięśniowy, w obrębie którego mogą się tworzyć niezłośliwe guzy. Mięśniaki macicy to guzy tworzące się z mięśniówki – na jej powierzchni, w ścianie lub wewnątrz macicy. Na szczęście mięśniaki są łatwe do wykrycia już we wczesnej fazie podczas standardowego przeglądu ginekologicznego. W przypadku podejrzeń mięśniaka lekarz może zlecić dodatkowe badania poziomu hormonów we krwi – wysoki poziom estrogenów może powodować rozwój mięśniaków. Są one też łatwe do usunięcia za pomocą zabiegu chirurgicznego – gdy terapia hormonalna nie odniesie skutku.
Objawy mięśniaków macicy:
- nieregularne miesiączkowanie
- krwawienia międzymiesiączkowe
- plamienia
- bóle w dole brzucha
- uczucie parcia
- obfite, bolesne i długie miesiączki
Należy pamiętać, że są to objawy typowe w zasadzie dla każdego innego schorzenia kobiecych narządów rodnych. Mówi się więc, że są to objawy nieswoiste. Każdą kobietę w okresie rozrodczym (od dnia wystąpienia pierwszej miesiączki do zakończenia menopauzy) powinny zaniepokoić tego typu objawy.
Kiedy wizyta u ginekologa?
Każda kobieta miesiączkuje nieco inaczej – mniej lub bardziej regularnie, bardziej skąpo lub obficie, bardzo boleśnie lub z niewielką bolesnością. Obserwowanie własnego ciała to pierwszy krok ku wczesnemu zdiagnozowaniu mięśniaków macicy. Drugi to regularne wizyty ginekologiczne oraz prowadzenie zdrowego, regularnego trybu życia. Do ginekologa należy się udać wówczas, gdy w naszym dotychczasowym miesiączkowaniu zmianie ulegnie jakikolwiek czynnik – na przykład wzrośnie czas trwania krwawienia.